Adventní čas v naší škole

20. 1. 2014

Adventní čas v naší škole
Ve škole se příprava na Vánoce začala již na konci listopadu. Děti vytvářely různé vánoční dekorace, svícínky, věnce, stromečky a různé dárečky ve třídách, na výtvarném kroužku a ve školní družině. Výsledky jejich práce jste mohli vidět 8. prosince na vánočních trzích v kulturním domě. Vánoční nálada na nás dýchala celý prosinec. Každý z nás prožíval předvánoční čas různým způsobem. Pro děti jsou vánoce svátkem dostávání dárečků, očekávání něčeho krásného, kdy se celá rodina sejde u stromečku. Přinášíme Vám informace o třech akcích.
„Čertí školu“- absolvovali naši třeťáci od 2. prosince.   A jak to vlastně probíhalo?
V pondělí 1. prosince čekala na děti vstupenka do čertí školy. Děti si připravily převleky čertíků, ale ve třídě se nám objevili i andílci. Čerti z pekla pro děti připravili spoustu úkolů. Úkoly na den se děti dozvěděly vždy ráno z čertích dopisů. Malí čertíci i andílci skládali puzzle s motivy pekla, čertů, vyplňovali čertovskou křížovku. V českém jazyce dokončovali pekelný příběh, popisovali čerta, psali čertí diktát. V matematice řešili pekelné slovní úlohy a vybarvovali obrázky podle výsledků příkladů. Čerti nevynechali žádný předmět a tak i při pracovních činnostech, výtvarné výchově, dramatické výchově a hudební výchově se řádilo pekelně. Během projektu nás navštívila čertí družina s Mikulášem (naši deváťáci). I těm velkým hrdinům mezi námi bylo trochu úzko. Čerti četli z knihy hříchů, děti přednášely básničku a tím nezbedníci odčinili své přestupky. Čerti byli spokojení a všechny žáky nechali ve škole, žádného si neodnesli. Každý žáček dostal malý balíček, no, v některých se objevilo uhlí i stará brambora. Tento projekt byl ukončen společným čertím řáděním se čtvrtou i pátou třídou v pátek 6. prosince v tělocvičně. Děti, vlastně čertíci, řádili na různých stanovištích, kde měli od pekelnic napsané úkoly. Čertíci prolézali čertím tunelem, skládali puzzle, běhali slalom mezi košťaty, házeli do mikulášské nůše, skákali v čertím pytli. Děti dostaly vysvědčení z Čertí školy, čertí balíčky a zábavnou knihu. Všechny úkoly, které děti v průběhu Čertí školy plnily, si na památku svázaly do čertí knížky.
A jak se nám v čertí škole líbilo? Děti byly nadšené a s radostí a vervou plnily jednotlivé úkoly. Nás pekelnice těšilo jejich nasazení a píle.
„Vánoční tvořivá dílna“-   tato akce se uskutečnila v pátek 13. prosince. Žáci prvního stupně pracovali na různých stanovištích. Jak už název napovídá, děti měly možnost vyrobit něco hezkého na vánoce a tím potěšit své nejbližší. Žáci stříhali papírové ozdoby na okno, dále malovali na sádrové andělíčky. V družině na ně čekalo vyrábění vánočního závěsného kroužku pomocí barevných stuh. Vytvářeli zápich jako sněhuláka a dělali oříšek pro štěstí. Na posledním stanovišti na ně čekalo vyrábění vánočního přáníčka, pomocí zmizíku vytvářeli zimní obrázky na čtvrtky namalované inkoustem. Poslední výrobek byl svícen se sněhulákem. Akce se dětem líbila a domů si odnášely krabičku plnou krásných výrobků.
„Vánoce v lese“- to je název dalšíakce v předvánočním čase. Ve středu 18. prosince se vydali žáci 3., 4. a páté třídy do lesa. Žáci měli za úkol přinést nějaké dobroty pro zvěř do krmelce. Batůžky byly plné žaludů, kaštanů, jablíček, sena …. Cestou do lesa jsme pozorovali krásně ojíněné stromy ranním mrazíkem a povídali si o zimní přírodě. Naše dobroty jsme vysypali do krmelce. U krmelce žáci plnili několik úkolů. Ve skupinách vymýšleli žáci přání pro zvířátka na zimu. Všichni společně jsme si zazpívali několik koled. Každý žák dostal svoji prskavku štěstí a potom ještě jednu velikou do skupinky. Bylo krásné vidět rozzářené dětské oči. U krmelce jsme také sehráli scénky na téma zvířata. A potom už hurá zpátky do školy do teplíčka. Akce se dětem moc líbila. Nás učitelky potěšilo, že se děti radovaly, že mohly udělat něco pro zvěř v lese a někomu radost. Žáci 1. a 2. třídy vyrazili ke krmelci u rybníka ve čtvrtek 19. prosince a zároveň rozvěsili několik dobrot pro ptáčky před budovu hudebky.

Mgr. Jana Soulková

Náhledy fotografií ze složky Výroba vánočních dekorací 27.11.2013