Harantovské ležení 2015

Harantovské ležení

16. listopadu odpoledne jsme se svými rodiči neodjeli na chalupy, do hor nebo jiných zajímavých míst,  jako mnozí vrstevníci z jiných škol, ale s nadšením jsme se vrátili do naší školy. Jistě si řeknete: ,, A proč?"

No přece proto, že na nás čekala další část našeho projektu ,,S Haranty za Harantem" a spaní ve škole.

V 17. 00 hodin nás rodiče přivezli před školu ,,vyzbrojené" batohy plnými dobrůtek, spacáky a především renesančním převlekem.

Ve škole nás uvítaly čtyři dobové komtesy, které nás celým večerem provázely.

V tělocvičně jsme si vyhledali místečka k uložení věcí, připravili jsme si svá lůžka a nastrojili jsme se do dobových kostýmů.

Prostorem se linula líbivá melodie menuetů a nás čekala promenáda v šatech a následně i taneční choreografie šlechticů a šlechtičen.

Poté následovaly vážné i nevážné úkoly týkající se osoby Kryštofa Haranta. Svůj um jsme mohli zúročit při skládání puzzlí, básní, řešení kvízu i skládání papírových lodí a parníků.

Po tvrdé a namáhavé práci nám byla odměnou opravdu královská hostina, která na nás čekala v prostorách školní jídelny. Stoly se prohýbaly pod tíhou svícnů, pohárů s vínem (malinovým), ovocnými mísami i tučnými zlaťáky.

Dvě služebné - kuchtičky Raduška a Janička - nám připravily pečené kuřecí paličky a k nim vynikající vošouchy (podobné dnešním bramborákům). Dezertem naší hostiny se staly buchtičky a jiné dobroty od našich maminek.

Patřičně posilněni jsme se vydali cestou necestou k Domu U Haranta. Tam už na nás čekal pan Gustav Černý se svým zajímavým vyprávěním o životě a osobnosti Kryštofa Haranta, jež  doplnil hodně starými fotografiemi. Ještě jednou mu moc děkujeme, že si na nás udělal čas.

Následně jsme se vrátili krátkou procházkou do školy, provedli večerní hygienu a uložili se. Neusínali jsme s pohledem na hvězdné nebe, ale protože už jsme to zase byli my - malí kluci a holky z naší školy, nepohrdli jsme na dobrou noc puštěnou pohádkou Tři bratři, při níž již někteří z nás začali pokojně oddychovat.

Ráno bylo za chvíli a nás čekala pestrá snídaně, po které jsme se vrátili do tělocvičny a opět plnili zajímavé úkoly. Posledním úkolem před odchodem domů bylo rozdělení si rolí na připravovanou dramatickou scénku z cesty Kryštofa Haranta. Tu můžete zhlédnout 3. prosince v 16. 00 hodin v Domě U Haranta.

Přijďte!                                                   Vaši žáci I. stupně ZŠ Bezdružice

Náhledy fotografií ze složky Harantovské ležení 2015