Den se záchranáři

7. 11. 2016

Hasičské auto přímo před vchodem, muži a ženy ve stejnokrojích policejních, hasičských i červeno-bílých záchranářských, skupinky dětí postávající před školou.. na první pohled jakoby se v pátek 21. října na základní škole v Bezdružicích přihodilo něco nemilého. Opak byl však pravdou. Příslušníci Integrovaného záchranného systému přijeli do Bezdružic ověřit, co děti školou povinné vědí o bezpečnosti své i svého okolí, jestli jsou schopni sebe a své blízké ochránit v nebezpečí, a v případě potřeby zavolat tu správnou pomoc. Děti II. stupně tak měly v průběhu Dne se záchranáři možnost prokázat svoje znalosti a dovednosti v testových otázkách i při praktických úkolech. Žáci se ve skupinách, kde byli vždy zástupci od 6. do 9. třídy, při úkolech na jednotlivých stanovištích vzájemně doplňovali a pomáhali si. Někde se hodily znalosti z Dobrovolných hasičů, jinde zase z jízdy na kole či na motorce. Děti postupně prošly stanoviště HZS, kde prokazovaly znalosti z předchozí besedy, Policie ČR, kde na ně čekaly otázky z oblasti dopravní, Českého červeného kříže, kde kromě praktického ošetření různých zranění měly za úkol rozdýchat Adama, Sboru dobrovolných hasičů, kde si kromě odpovědí na otázky prakticky vyzkoušely, co všechno musí unést hasič při požáru. Další stanoviště, připravená učiteli, asistentkami a žáky školy, zjišťovala znalosti žáků v oblasti dopravy – jízdní kolo a jeho povinná výbava, silniční pravidla; první pomoci – základní znalosti poskytnutí první pomoci, důležitá telefonní čísla; mimořádných událostí – obsah evakuačního zavazadla... Žáci si také prakticky vyzkoušeli, jaké to je, když se v nenadálé situaci musí zcela spolehnout na kamaráda či spolužáka.

Páteční dopoledne se vydařilo, proběhlo v soutěživém i přátelském duchu. Vítězná družstva si odnesla praktické ceny, které jistě potěší dopravní policisty (bezpečnostní prvky pro pohyb za tmy). Ze Dne se záchranáři si však něco odnesl káždý žák. Spoustu nových poznatků a praktických dovedností, které se zcela určitě budou hodit v běžném životě, mohou zabránit nepříjemným situacím, zbytečným úrazům a možná pomohou zachránit život blízkým, kamarádům, anebo jen náhodným spoluobčanům. A právě za to bychom chtěli poděkovat všem zástupcům IZS, kteří se velmi ochotně zúčastnili tohoto soutěžního dne, pečlivě připravili otázky, úkoly i ukázky pro naše žáky. Naše díky patří p. Adéle Vágnerové a jejímu kolegovi z HZS v Tachově, p. Dagmar Jirouškové z Policie ČR v Tachově, p. Blance Dobrotové a p. Marcele Markové z Českého črveného kříže v Tachově, p. Josefu Švarcbekovi a jeho kolegům z SDH v Plané. Naše spolupráce s těmito složkami bude v následujících měsících i letech určitě pokračovat.

Den se záchranáři proběhl jako součást našeho školního projektu Bezpečněji s HARANTY za podpory grantového projektu HARANTI mikroregionu Konstantinolázeňsko.

Učitelé a žáci II.st. ZŠ Bezdružice

V pátek 21.10. ráno přijeli k nám do školy hasiči, policisté a záchranáři. Všichni jsme se těšili, že poznáme něco nového. Někteří z nás pomáhali na stanovištích, která nějak souvisela se záchranářským dnem. Stanovišť bylo celkem deset. Ostatní z druhého stupně byli zařazeni do deseti skupin po pěti až šesti žácích. Na každém stanovišti plnili nějaký úkol, za který dostali body. Za svou úspěšnost mohli dostat maximálně deset bodů. Když všichni záchranáři odjeli, bylo vyhodnocení a všichni soutěžící dostali odměnu. Někdo dostal větší a lepší, podle toho, na jakém místě se umístil. Všichni jsme měli radost, že máme nové zážitky a naučili jsme se něco nového a hlavně důležitého pro život.

Barbora Hošková, 8.třída

Náhledy fotografií ze složky Den s IZS